Τοπικός Διαγωνισμός Πειραμάτων EOES 2024

Το Σάββατο 16/12/2023 πραγματοποιήθηκε στο ΕΚΦΕ Δράμας ο Τοπικός Διαγωνισμός Πειραμάτων EOES 2024. Συμμετείχαν 5 ομάδες μαθητών από τα σχολεία: 1ο ΕΠΑΛ Δράμας, ΓΕΛ Προσοτσάνης και το Μουσικό Σχολείο Δράμας. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του Μουσικού Σχολείου Δράμας αποτελούμενη από τους μαθητές: Γιώργο Πόζαρλη, Σοφία Ζωή Δασκάλου, Ευστάθιο Βογιατζή.

Η νικήτρια ομάδα θα συμμετάσχει στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πειραμάτων που θα πραγματοποιηθεί στις 27 Ιανουαρίου 2024 στη Θεσσαλονίκη.

Τα θέματα του διαγωνισμού:

Physics_Drama_2024

Chemistry_Drama_2024

Biology_Drama_2024

Φωτογραφίες από τον Διαγωνισμό

Πειραματική Μελέτη της Ευθύγραμμης Ομαλά Επιταχυνόμενης Κίνηση

Πειραματική μελέτη της Ευθύγραμμης Ομαλά Επιταχυνόμενης κίνησης με φύλλο εργασίας ώστε να μπορεί να αξιοποιηθεί στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση ή και στην τάξη.

Το μάθημα αποτελείται από βίντεο, με πραγματικές μετρήσεις  και φύλλο εργασίας ώστε να μπορεί να δουλευτεί από τους μαθητές:

Φύλλο εργασίας: Πειραματική Μελέτης της ΕΟΜΚ