Βοήθεια στο Σπίτι 24/7

Πως μπορούμε να παρακολουθούμε την κατάσταση της υγείας ενός ηλικιωμένου 24 ώρες την ημέρα και 7 ημέρες την εβδομάδα; Πώς μπορούμε να μετρήσουμε το επίπεδο του Ο2 στο αίμα; Πώς να υπενθυμίζουμε τον ηλικιωμένο να παίρνει τα χάπια του; Πώς να ελέγχουμε τον χώρο του για την περίπτωση φωτιάς και τέλος πώς μπορεί να μας ειδοποιήσει σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης με το πάτημα ενός κουμπιού;

Τη λύση στο παραπάνω ερώτημα προσπάθησαν να δώσουν δύο μαθήτριες του Γυμνασίου Φωτολίβους Δράμας υπό την καθοδήγηση του υπευθύνου του ΕΚΦΕ Δράμας. Η εργασία τους κατατάχθηκε στην 5η θέση του 3ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού STEM “Generation Next”.

Βοήθεια στο σπίτι (η εργασία των μαθητριών)

Σύστημα διαχείρισης ποιότητας αέρα σε σχολική τάξη

Οι σχολικές αίθουσες συχνά λειτουργούν με 27 μαθητές και έναν εκπαιδευτικό. Τον χειμώνα που επικρατούν χαμηλές θερμοκρασίες, ειδικά στην Βόρεια Ελλάδα, και τα παράθυρα είναι κλειστά, ποια είναι τα επίπεδα του διοξειδίου του άνθρακα;

Τη λύση στο παραπάνω ερώτημα προσπάθησαν να δώσουν τρεις μαθητές του 6ου Γυμνασίου Δράμας υπό την καθοδήγηση του υπευθύνου του ΕΚΦΕ Δράμας. Η εργασία τους βραβεύτηκε με το τρίτο βραβείο του 3ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού STEM “Generation Next”.

Σύστημα διαχείρισης ποιότητας αέρα σε σχολική τάξη

Το 3ο βραβείο στον τρίτο πανελλήνιο διαγωνισμό «Next Generation» σε τρεις μαθητές του 6ου Γυμνασίου Δράμας

Μέτρηση απόστασης Υπολογισμός Ταχύτητας

Εγκαταστήστε στο κινητό σας την εφαρμογή pedometer και μετρήστε αριθμό βημάτων, απόσταση, χρόνο, μέση ταχύτητα m/s & km/h.

App pedometer

Η εφαρμογή έχει δημιουργηθεί με το App Inventor και δεν περιέχει ύποπτο λογισμικό.

Μέτρηση της Περιφέρειας της Γης κατά την Ισημερία

Η μέτρηση της Περιφέρειας της Γης και της ακτίνας της με τη μέθοδο του Ερατοσθένη σε βίντεο με φύλλο εργασίας ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση αλλά και για διδασκαλία στην τάξη.

Το Φύλλο εργασίας: Φύλλο Εργασίας Μέτρηση της Περιφέρειας της Γης κατά την Ισημερία

Ενεργειακή Μελέτη Ηλεκτρικού Κυκλώματος

Εργαστηριακή άσκηση της Φυσικής Β Λυκείου στο Ηλεκτρικό Ρεύμα. Το βίντεο συνοδεύεται από φύλλο εργασίας που μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ:

Ενεργειακή Μελέτη Ηλεκτρικού Κυκλωματος

Χαρακτηριστική Καμπύλη Ηλεκτρικής Πηγής

Εργαστηριακή άσκηση φυσικής Β Λυκείου στην ενότητα “Ηλεκτρικό Ρεύμα” με φύλλο εργασίας ώστε να μπορεί να αξιοποιηθεί τόσο στην εξ αποστάσεως διδασκαλία όσο και στην τάξη.

Το Φύλλο εργασίας: Χαρακτηριστική Καμπύλη Ηλεκτρικής Πηγής